Parabolic Sodium Sulfate Metering Curves for High Cover Factor Canvas Reactive Dyeing
Parabolic sodium sulfate metering prevents surface ring dyeing in high cover factor cotton duck by maintaining constant dye exhaustion velocity across dense yarns.

Geometry
Heavy cotton duck resists fluid movement during wet processing. Once a woven construction exceeds a cover factor of 0.86 (calculated using standard warp and weft cover formulas), space between adjacent yarn bundles drops sharply. High cover factor canvas ~ typically woven from coarse, multi-plied ring-spun cotton yarns between 340 gsm and 610 gsm (10 oz to 18 oz per square yard) ~ has a tight grid structure.
Warp counts often run above 10s to 12s Ne in plied configurations, packed tightly against matching weft yarns. Under tension inside a dyeing vessel, these threads squeeze into rigid grids, leaving internal capillary channels narrow and convoluted so bulk liquid cannot pass easily.
Dyeing dense canvas with reactive dyes is largely a liquor displacement problem. Open knits or light plain weaves let the dye bath move freely through inter-yarn voids under modest pump pressure or low passage tension. In heavy canvas duck, bulk liquid flows almost entirely around the outside of the main yarn bundles, leaving the core dependent on slow capillary diffusion.
As liquor sweeps across the fabric face in a jigger or low-liquor-ratio jet machine, outer cellulose fibers absorb dissolved dye almost instantly. If exhaustion outpaces capillary penetration into the yarn interior, dye strips out of the boundary layer before ever reaching the center. That creates ring dyeing: a cross-section showing deeply dyed outer sheaths wrapped around pale or raw white cores.
Salt drives the dye onto the fiber. In reactive dyeing of cotton, adding a neutral electrolyte compresses the negative electrical potential (zeta potential) that naturally forms on cotton in water. Unmodified cellulose carries a negative charge from carboxyl groups and adsorbed hydroxyl ions, repelling reactive dye anions carrying sulfonic acid groups.
Dissolved sodium sulfate supplies sodium cations that shield this charge, letting dye molecules get close enough for Van der Waals forces and hydrogen bonding to take over. On open weaves, dumping salt quickly causes little harm because agitation redistributes the bath across accessible fibers. On heavy canvas, rapid or linear salt additions trigger an immediate dye strike onto exterior fibers before the dyestuff can diffuse evenly into the fabric depth.
When sodium sulfate is added all at once or along a steep linear profile, local salt levels spike around the dosing port, causing an instant jump in dye substantivity. On heavy duck, that localized strike shows up as unlevel shade, warp-wise streaking, and severe side-to-center shading. The dense weave acts like a mechanical filter, stripping dye out of the boundary layer as liquor works through the structure.
As a result, the leading end of a roll or outer layer of a package takes up too much dye, leaving downstream areas starved.
Dense duck weaves with cover factors exceeding 0.88 restrict liquor flux, converting rapid electrolyte additions into permanent surface shade variations.
Microscopic cross-sections of ring-dyed yarns show why this happens: outer fibers take up heavy dye fixation while core fibers show almost none. Once heavy duck garments or industrial canvas products face friction or abrasion in use, that dark surface layer rubs off, exposing raw white fibers underneath. This defect ~ known as frosting or dry crocking degradation ~ comes straight from poor penetration during initial exhaustion.
Getting level shades and deep core penetration on heavy canvas requires precise control over electrolyte dosing, keeping the dye strike rate lower than the capillary diffusion rate inside the yarn matrix.
Evaluating the structural resistance of heavy canvas duck involves looking at fabric tightness, thread packing density, and liquor permeability. Standard heavy cotton duck constructions present distinct fluid migration behaviors during reactive processing:
| Fabric Build Specification | Nominal Weight (gsm) | Combined Cover Factor | Pore Diameter Range (μm) | Capillarity Penetration Rate (mm/s) | Core Dyeing Risk Score |
|---|---|---|---|---|---|
| Number 10 Cotton Duck (2-ply 12s Ne) | 500 | 0.89 | 12 to 18 | 0.42 | Severe Surface Ringing |
| Number 12 Cotton Duck (2-ply 14s Ne) | 400 | 0.87 | 15 to 22 | 0.68 | High Edge-to-Center Delta |
| Army Duck Plain Weave (2-ply 20s Ne) | 310 | 0.84 | 24 to 35 | 1.15 | Moderate Unlevelness |
| Single End Duck (1-ply 10s Ne) | 340 | 0.81 | 30 to 45 | 1.58 | Low Core Resistance |
Looking closely at fabric geometry explains why standard linear salt dosing fails on heavy duck runs. Linear dosing delivers equal amounts of sodium sulfate per minute. But because dye substantivity climbs exponentially at low ionic strength, a linear curve exerts most of its exhaustive force in the first twenty percent of the dosing cycle.
On high cover factor duck, that sudden jump in affinity outpaces machine liquor circulation. Dye strikes the yarn surface immediately, bath concentration drops before liquor reaches the warp core, and blotchy shading sets in that even extended high-temperature migration cannot smooth out.
Dye houses processing dense canvas on high-speed jets or jiggers run into predictable failure modes when salt dosing goes wrong:
- Listing unlevelness across roll width where fabric selvedges absorb higher salt and dye concentrations than the dense center due to localized pressure differentials.
- Cross-sectional ring dyeing failure marked by dark surface fibers around raw white cores, causing rapid color loss under light abrasion.
- Warp-way streakiness caused by differential liquor filtration through high-density warp groupings under mechanical tension.
- Tail-to-head shade variation along piece lengths, occurring when electrolyte exhaustion exhausts the dye bath before the full fabric roll completes sufficient pass cycles through the liquor.
If structural cover factor is ignored during batch planning, fixing the batch in the machine is rarely effective. Stripping reactive dye off heavy duck requires aggressive reduction with sodium hydrosulfite and caustic soda at elevated temperatures, which degrades cotton tensile strength and tear resistance. Bursting strength and dimensional stability take permanent hits during re-stripping.
Matching a progressive electrolyte metering curve to fabric packing density is really the only reliable way to prevent structural unlevelness.

Sulfate
Sodium sulfate (Na2SO4, supplied as anhydrous Glauber’s salt or hydrated crystals) acts as the thermodynamic engine driving reactive dye onto cellulosic fibers. In the dye bath, reactive dye molecules sit in equilibrium between the liquid phase and the absorbed fiber phase. Solubilizing groups on the dye ~ mainly sodium sulfonate salts (-SO3- Na+) ~ keep dye molecules in solution through strong ion-dipole interactions with water.
Meanwhile, cotton in water develops a negative surface potential from ionized functional groups and adsorbed hydroxyl ions. This negative surface charge forms an electrical double layer that repels incoming dye anions from the fiber surface.
Under Debye-Hückel theory, adding neutral electrolyte increases total ionic strength in the bath. Background ionic strength μ is given by:
μ = frac12 sumi ci zi2
where ci is the molar concentration of each ion and zi is its valence charge. Sodium sulfate dissociates completely in water into two sodium cations (Na+) and one sulfate anion (SO42-). Because the sulfate anion carries a divalent charge (z = -2) while sodium is monovalent (z = +1), sodium sulfate raises ionic strength three times as effectively per mole as sodium chloride (NaCl).
The high concentration of Na+ cations compresses the electrical double layer around the cotton. As Na+ ions gather near the fiber surface, they neutralize surface charge, collapsing the barrier so reactive dye anions can get close enough for short-range attractive forces to take hold.
Dye substantivity climbs quickly as electrolyte concentration goes up, but the relationship is non-linear. At low salt levels, small additions of sodium sulfate cause a steep jump in dye affinity and exhaustion. As salt concentration climbs higher (say, from 40 g/L up to 80 g/L), exhaustion flattens out, following a typical diminishing-returns curve.
That is why constant linear dosing causes shade strike. If salt is added at a fixed rate (grams per minute) over a 30-minute window, exhaustion velocity (dE/dt) spikes violently in the first five to ten minutes. On dense duck, that initial surge dumps dye onto outer yarn surfaces long before capillary action can draw liquor into the core.
Parabolic electrolyte metering fixes this kinetic mismatch by pacing the increase in ionic strength. In a parabolic profile, salt concentration follows the polynomial function:
C(t) = Cstart + (Cfinal – Cstart) · left( fractttotal right)k
where C(t) is salt concentration at time t, Cstart is starting concentration (usually 0 g/L), Cfinal is target concentration, ttotal is total dosing time, and k is the parabolic exponent (typically 1.5 to 2.2 for dense weaves). With k = 2.0, addition starts very slowly, feeding minimal salt during the first third of the cycle when dye response to electrolyte is most sensitive. Addition speeds up as background salt concentration rises and dye sensitivity levels off.
By holding exhaustion velocity constant (dE/dt = constant), parabolic metering feeds dye onto fibers at a steady rate that stays within the capillary limits of heavy yarn bundles.
Parabolic metering holds the dye exhaustion rate constant across time by accelerating salt delivery only as dye sensitivity to background ionic strength declines.
A standard parabolic electrolyte sequence for high cover factor canvas runs through four mechanical phases:
- Bath Equilibrium Phase where dyestuff dissolves fully in the liquor at target temperature (typically 50°C to 60°C for warm-dyeing vinyl sulfone dyes) and circulates through the canvas roll for 10 to 15 minutes without salt to thoroughly wet the fabric and distribute liquor through thread interstices.
- Initial Parabolic Dosing Phase where the automated metering pump delivers the first 20% of total sodium sulfate over 40% of the dosing duration, keeping local ionic strength low to prevent early surface strike while dye diffuses into yarn cores.
- Accelerated Dosing Phase where pump delivery accelerates, feeding the remaining 80% of salt over the final 60% of dosing time as background ionic strength climbs and exhaustion sensitivity flattens.
- Exhaustion Holding Phase where fabric continues circulating through the salted bath for 15 to 20 minutes before alkali addition, giving unfixed dye time to migrate and level out across dense yarn structures.
Dosing curves clarify why step additions and linear feeds produce high re-dye rates on heavy duck. The table shows exhaustion kinetics measured with reactive blue 19 (a high-substantivity vinyl sulfone dye) on 480 gsm Number 10 cotton duck canvas at a 1:8 liquor ratio:
| Dosing Profile Architecture | Peak Exhaustion Velocity (%/min) | Time to 50% Dye Exhaustion (min) | Core-to-Sheath Shade Ratio | Color Levelness Delta E (CMC 2:1) |
|---|---|---|---|---|
| Single Batch Addition (All-in) | 8.4 | 3.2 | 0.31 | 2.85 (Severe Blotches) |
| Linear Addition (Constant g/min) | 4.1 | 8.5 | 0.58 | 1.42 (Visible Tailing) |
| Stepwise Addition (3 Equal Portions) | 5.2 | 6.1 | 0.47 | 1.88 (Banded Shade) |
| Parabolic Addition (Exponent k = 1.8) | 1.2 | 22.4 | 0.94 | 0.28 (Pass Grade) |
Chemical vendors often recommend proprietary leveling agents or migration auxiliaries to fix unlevelness on heavy canvas. Non-ionic or weakly cationic additives are promoted to allow fast linear salt dosing without unlevelness. These auxiliaries work by temporarily complexing with dye molecules in solution or competing for active sites on the fiber.
But heavy reliance on leveling agents adds cost, inflates effluent chemical oxygen demand (COD), and can cut final fixation yields by blocking dye-fiber reaction during fixations. Managing bath physical chemistry through calculated parabolic salt metering achieves level shades and core penetration directly, without chemical retarders.
Diffusion needs time and tight temperature control. Salt metering fails if temperature floats around. In reactive dyeing, temperature governs both the dye diffusion rate inside swollen cotton fibers and the reaction rate once alkali is added.
During parabolic salting, bath temperature must stay steady (for example, precisely 60°C ± 0.5°C). Temperature swings shift intrinsic dye affinity at the same time ionic strength changes, wrecking the controlled exhaustion rate. Once salt addition finishes and equilibrium is reached, controlled alkali addition (usually sodium carbonate or sodium carbonate mixed with dilute sodium hydroxide) shifts pH from neutral (pH 6.5 – 7.0) to alkaline (pH 10.8 – 11.5).
This ionizes hydroxyl groups on the cellulose to form cellulosate anions, which bond covalently with the reactive dye. If parabolic salting put dye evenly into the yarn cores before alkali dosing, covalent fixation locks color permanently through the full fabric depth.

Metering
Moving parabolic dosing equations from paper to the dyehouse floor requires coordinating pump delivery, liquor circulation, and fabric speed. Modern dye vessels rely on variable-speed diaphragm or progressive cavity positive displacement pumps driven by a PLC. The controller continuously adjusts stroke frequency or motor speed through the cycle to match the requested parabolic volume curve.
Liquor ratio directly dictates required salt concentration. On low-liquor jet machines running heavy duck at 1:5 or 1:6, sodium sulfate per liter of bath is much higher than on jiggers at 1:3 or atmospheric winches at 1:15. For a dark shade requiring 80 g/L of sodium sulfate, a 2,000-liter jet bath needs 160 kg of salt.
Dissolving that quantity calls for a dedicated preparation tank with mechanical agitation and heating jackets, since high salt concentrations require warm water (35°C to 45°C) to stay in solution without crystallizing in feed lines.
Fabric pass speed through the liquor trough is the main physical constraint in parabolic dosing. On an atmospheric or pressurized jigger, canvas passes back and forth between roll beams through a small trough. One passage (a turn) of a 1,000-meter roll takes 12 to 20 minutes depending on machine speed and roll diameter.
If a 30-minute parabolic salt cycle is programmed on a machine with a 15-minute turn time, the roll makes only two complete passes while salt is entering. Fabric near the roll core ends up seeing salt added at completely different points on the parabolic curve than fabric near the ends, causing severe tail-to-head shading.
To prevent pass-dependent shading on jiggers running heavy canvas, total salt dosing time must equal an exact whole multiple of fabric turn time, covering at least four to six complete turns during addition. If a turn takes 15 minutes, the parabolic dosing program should run 60 to 90 minutes. That extended window lets trough salt levels rise in small, even steps turn after turn, avoiding local exhaustion spikes on specific sections of the roll.
Which Dosing Profile Prevents Core Shade Pale Centers?
Preventing pale yarn cores in heavy canvas requires choosing a parabolic profile whose exponent matches yarn density and twist. An exponent of k = 1.8 to 2.0 balances long initial diffusion with faster late-stage salting. Setting up and running a parabolic salt sequence on an automated jigger processing 500 gsm Number 10 cotton duck follows these operational steps:
- Charge the jigger trough with soft water (hardness under 50 ppm CaCO3 equivalent) and set the circulating bath temperature to 60°C.
- Load the heavy cotton duck roll under controlled tension, ensuring selvedge alignment guides are engaged and passage speed is set to 80 meters per minute.
- Add dissolved reactive dyestuff premix into the trough over two complete fabric passes (30 minutes total) without electrolyte, permitting un-fixed dye to migrate into thread interstices.
- Input total fabric weight (1,200 kg), total bath volume (3,600 liters, establishing a 1:3 liquor ratio), target salt concentration (70 g/L Na2SO4), total dissolved salt mass (252 kg), target parabolic exponent (k = 1.8), and total dosing duration (60 minutes, corresponding to four 15-minute passes) into the PLC interface.
- Verify that the electrolyte prep tank holds 252 kg of completely dissolved sodium sulfate in 800 liters of warm soft water, maintaining agitator rotation at 120 rpm.
- Initiate the automated dosing program, verifying via inline flowmeters that the dosing pump delivers 5.2 liters/min during pass one, 12.8 liters/min during pass two, 23.6 liters/min during pass three, and 38.4 liters/min during pass four.
- Circulate the fabric roll through two additional passes (30 minutes) at full salt concentration (70 g/L) without dosing to ensure absolute cross-sectional dye migration equilibrium.
- Begin progressive parabolic alkali dosing (typically sodium carbonate profile over 45 minutes) to fix the exhaustively level reactive dye across the fiber matrix.
Selecting salt mass, dosing duration, and parabolic exponents across shade depths and liquor ratios follows standard engineering guidelines:
| Shade Depth Category (% Dye on Mass of Fiber) | Liquor Ratio Range | Sodium Sulfate Concentration (g/L) | Recommended Dosing Time (min) | Optimal Parabolic Exponent (k) | Minimum Machine Pass Count |
|---|---|---|---|---|---|
| Pale Shade (< 0.5% reactive dye) | 1:3 to 1:6 | 20 to 30 | 40 | 1.5 | 4 Passes |
| Medium Shade (0.5% – 2.0% dye) | 1:3 to 1:6 | 40 to 50 | 50 | 1.8 | 4 Passes |
| Deep Shade (2.0% – 4.5% dye) | 1:3 to 1:6 | 60 to 80 | 60 to 75 | 2.0 | 5 Passes |
| Ultra-Dark Black/Navy (> 4.5% dye) | 1:3 to 1:6 | 80 to 100 | 90 | 2.2 | 6 Passes |
Programming parabolic profiles into automated controllers requires verifying pump delivery on the machine. Positive displacement pumps running at low stroke speeds early in the curve can suffer from check-valve slip or back-pressure variation, delivering no salt at all during the most critical minutes. Pairing variable-frequency drives (VFDs) on pumps with magnetic flowmeters and continuous inline conductivity sensors gives the PLC real-time feedback.
If trough conductivity strays by more than 3% from the target curve, the controller adjusts pump VFD speed to compensate.
Inline conductivity monitoring coupled to automated PLC feedback converts theoretical dosing math into guaranteed bath electrolyte trajectories.
On older machines without parabolic PLC software, dyers use a five-step volumetric rule. The operator divides total sodium sulfate into five portions added at equal time intervals over the dosing window. To simulate k = 2.0, additions follow a mass split of 5%, 10%, 15%, 30%, and 40% of total salt.
Adding salt in this stepped progression approximates a continuous parabolic curve well enough to prevent strike spikes on semi-automated equipment.
As a rule of thumb, doubling fabric weight per square meter on heavy duck requires roughly fifty percent more time in the salt dosing window to keep core penetration level.

Assay
Checking shade levelness and core penetration on heavy canvas takes more than visual light-box checks or surface colorimetry. Standard spectrophotometer readings taken off the fabric face often show an acceptable match against a lab dip even when ninety percent of the dye sits in outer surface fibers. Once that canvas is cut, washed, or abraded during product manufacturing, un-dyed core fibers come through, leading to rapid shade loss.
Rotary microtome evaluation is the definitive test for core penetration. Technicians cut micro-thin cross-sections (10 to 15 microns) from dyed warp and weft yarns, mount them on slides in oil matching the refractive index of cellulose (1.54), and inspect them under polarized light microscopy at 200x to 400x magnification. Radial dye penetration across individual fibers is scored from Level 1 (severe ring dyeing, outer fiber ring only) to Level 5 (fully uniform dyeing from sheath to core).
Evaluating color levelness across a roll requires systematic spectrophotometer mapping. Technicians take CIELAB reflectance readings across nine zones on the finished piece: left selvedge, center, and right selvedge at the head, middle, and tail. Color differences are calculated with the CMC(2:1) formula under D65, A, and TL84 illuminants to check for metamerism.
Commercial canvas duck standards limit color variation (Δ ECMC) across all nine points to 0.50 units, with readings over 0.80 units triggering batch quarantine.
Cross-sectional microtome scores below Level 4 indicate surface ring dyeing that will fail standard wash fastness and crocking specifications during service.
Fastness testing offers clear indirect proof of salt dosing quality. Canvas dyed under parabolic control shows marked improvements in wet crocking (ISO 105-X12) and wash fastness (ISO 105-C06 Test A1S) over canvas subjected to rapid salt additions. Ring-dyed canvas traps unfixed dye aggregates in weave voids that resist rinsing.
During wet crock testing, a wet rubbing cloth pulls these surface aggregates free, dropping staining scores to Grade 2 or lower. Fully penetrated, well-fixed canvas reaches Grade 3.5 to 4.0 consistently.
Moving from lab to bulk is where parabolic salt profiles frequently trip up if key variables are missed. Lab machines like infrared beaker dye houses or benchtop mini-jiggers generate liquor agitation that forces dye into swatches without mechanical resistance, hiding the capillary barriers of heavy duck. Before scaling a lab recipe to production, technical managers should verify:
- Liquor Ratio Normalization ensuring total electrolyte mass per liter in bulk vessels matches laboratory beaker concentration exactly, rather than simply replicating dye mass percentage.
- Machine Circulation Frequency Calibration confirming bulk fabric or liquor turn time permits a minimum of four full turns during the programmed salt dosing duration.
- Dosing Pump Delivery Flow Rate Audit testing pump accuracy at low volumetric delivery rates (below 10% pump capacity) to prevent zero-flow errors during early parabolic curve execution.
- Specific Gravity Hydrometer Verification measuring actual dissolved salt concentration in the bulk preparation tank to ensure temperature-dependent dissolution limits were met.
- Substrate Scouring Efficiency Standard confirming greige cotton duck incoming absorbency achieves a drop drop-sink time under 2 seconds according to AATCC Test Method 39.
When quality audits reveal unlevel shade or ring dyeing on finished canvas, laboratory testing can isolate the cause. The diagnostic matrix connects observed defects to specific salt dosing errors:
| Observed Shade Defect | Microscopic Fiber Profile | Primary Process Root Cause | Corrective Process Adjustment |
|---|---|---|---|
| Listing (Side-to-Center Shade Delta) | Sheath dyed at edges, pale core in center width | Salt dosing completed faster than jigger trough liquor exchange | Extend dosing duration to equal at least 4 full fabric passes |
| Frosting / Low Wet Crock Rating | Severe Level 1-2 ring dyeing, un-dyed yarn core | Initial salt addition rate too fast (k-factor too low) | Increase parabolic exponent k from 1.5 to 2.0 to delay early salting |
| Tail-to-Head Tailing Delta E > 0.8 | Gradient core penetration from start to end of roll | Total salt mass added linearly during insufficient pass count | Program synchronized parabolic dosing tied directly to roll turn counter |
| Speckling / Color Spotting | Localized dye agglomerates in weave interstices | Electrolyte added before complete dye dissolution and migration | Insert 15-minute salt-free dye migration hold step at 60°C |
Supply contracts for technical cotton duck routinely include strict fastness and levelness standards. Typical specifications require delivered lots to meet Grade 3.5 on ISO 105-X12 wet crocking, Grade 4.0 on ISO 105-C06 wash fastness staining, and a Level 4 or higher core penetration score under optical microtome microscopy. If a lot fails because of surface ring dyeing or salt-induced unlevelness, contract terms usually require the supplier to cover stripping, re-dyeing, or complete fabric replacement, plus liquidated damages for delays.
Parabolic salt metering is essentially insurance against those penalties.

Outlay
Parabolic salt metering directly affects the landed cost per meter of heavy canvas. While automated dosing systems and longer cycle times increase initial operating costs, gains in right-first-time quality, higher dye yield, and fewer stripping cycles far outweigh the added expense.
Processing costs for reactive dyeing on heavy canvas cover raw chemicals, utilities, machine overhead, and re-work allowances. Anhydrous sodium sulfate is cheap ($0.15 to $0.30 per kilogram delivered), but dark shades on heavy duck take a lot of it. A 1,000 kg batch of 500 gsm duck dyed at 1:5 requiring 80 g/L of sodium sulfate uses 400 kg of salt ~ an input cost of $60 to $120 per batch for salt alone.
The primary financial benefit of salt management lies in dyestuff yield and cycle time, not the price of salt. When sodium sulfate is dumped in or added linearly, rapid dye aggregation triggers premature hydrolysis. Reactive dye molecules are meant to react with cellulose hydroxyl groups under alkaline conditions.
But when high local salt concentrations force dyes to clump on fiber surfaces, molecules react with water instead, forming unreactive hydrolyzed dye. Hydrolyzed dye cannot bond with cotton; it offers zero color yield and demands aggressive hot soaping to wash off. Parabolic salting keeps dye in single-molecule or small-oligomer solution, increasing total fixation yield by 12% to 18% over un-metered additions.
Dye savings drop straight to the bottom line on dark shades. High-fixation bifunctional reactive dyes (combining monochlorotriazine and vinyl sulfone groups) cost $15 to $45 per kilogram. On a 1,000 kg canvas batch dyed to a 4% shade depth (40 kg of dye at $25/kg = $1,000 dye cost), a 15% jump in fixation yield cuts required dye mass by 6 kg, saving $150 in dye per run.
Machine time is the second main cost factor. Overhead rates for automated jiggers or jet vessels run $45 to $85 per hour, covering power, steam, labor, depreciation, and facility costs. Extending a salt dosing window from 30 minutes to 60 minutes for a parabolic curve adds $22.50 to $42.50 in machine time per batch.
That modest expense easily offsets the cost of stripping and re-dyeing off-shade goods.
Stripping and re-dyeing an unlevel batch of heavy duck is extremely expensive. A full hydrosulfite strip and re-dye adds 8 to 12 hours of machine time, burns water and steam, degrades fabric hand, and lowers tensile strength. Re-dyeing adds $600 to $1,000 in direct cost per 1,000 kg batch, wiping out the profit margin on the order.
Cutting re-dye rates from industry averages of 8% ~ 12% down below 1.5% delivers substantial net savings.
Financial and operational metrics for three salt dosing regimes on a 1,000 kg batch of 480 gsm Number 10 cotton duck dyed deep shade on an automated jigger:
| Cost & Performance Metric | Uncontrolled Batch Addition | Linear Dosing Profile | Parabolic Profile (k = 2.0) |
|---|---|---|---|
| Electrolyte Mass & Cost ($0.22/kg) | 400 kg ($88.00) | 400 kg ($88.00) | 400 kg ($88.00) |
| Dosing Duration (Minutes) | 10 min | 35 min | 60 min |
| Fixation Yield (%) | 62% | 71% | 84% |
| Required Dyestuff Mass & Cost ($28/kg) | 45.2 kg ($1,265.60) | 39.4 kg ($1,103.20) | 33.3 kg ($932.40) |
| Strip & Re-Dye Rate (% of batches) | 14.5% | 6.2% | 0.8% |
| Amortized Re-Dye Cost per Batch | $116.00 | $49.60 | $6.40 |
| Total Cycle Time (Including Washes) | 5.8 Hours | 6.2 Hours | 6.7 Hours |
| Total Direct Cost per Finished Metre | $1.88 / meter | $1.64 / meter | $1.41 / meter |
Wastewater rules add further financial pressure. Textile mills face limits on total dissolved solids (TDS) and sulfate levels in effluent, with many permits capping sulfate under 1,500 mg/L. Uncontrolled salt additions combined with poor dye uptake generate concentrated waste high in residual dye and electrolyte, forcing plants into costly reverse osmosis or chemical precipitation treatment. Higher fixation yields from parabolic dosing leave less residual dye in the bath, cutting treatment chemical costs and avoiding municipal fines.
Long-term profitability in technical canvas sourcing relies on enforceable engineering specs that hold dyehouses to explicit wet-processing controls. Including parabolic salt profiles in manufacturing specifications sets a clear benchmark. Sourcing teams that require automated parabolic dosing protect supply chains against shade variance, crocking failures, and delivery delays caused by batch re-works.
Can automated continuous conductivity profiling during bulk parabolic salt additions eliminate lab-to-bulk shade variance entirely across changing greige cotton crop lots?
